1 december 2025
De vijf finalisten van de Create a Course Challenge presenteerden op dinsdag 25 november hun ideeën op het Room for Discussion-podium op de Roeterseilandcampus. Onder leiding van presentatrice Roos Vervelde kregen de finalisten één voor één het podium, waar zij hun idee in acht minuten moesten pitchen aan het publiek en de driekoppige jury.
De jury bestond uit Susan te Pas, decaan van de Faculteit der Natuurwetenschappen, Wiskunde en Informatica (FNWI), Lucy Wenting, directeur van het Instituut voor Interdisciplinaire Studies, en Victor Nieboer, voorzitter van de Centrale Studentenraad, Outreach en Inclusie.
Opvallend waren de uiteenlopende thema’s van de vakken dit jaar. Aan de ene kant waren er de communicatief georiënteerde vakken, zoals The Politics of Being Heard: Persuasion Without Status en Political Journalism Practices in National and International Context: Comparing Perspectives and Practices. Aan de andere kant waren er vakken met een meer persoonlijke ontwikkelingsinsteek, Master the Art of Failing Successfully en Skills Lost in the 21st Century.
De jury benadrukte dat de keuze niet gemakkelijk was. De presentaties gaven dit jaar extra context aan de inzendingen, waardoor eerdere voorkeuren verschoven. Het winnende voorstel had volgens de jury de meeste elementen van interdisciplinariteit, was het meest concreet in de uitwerking en definieerde een hedendaags maatschappelijk probleem bijzonder scherp. Een “close call”, maar er kan uiteindelijk maar één winnaar zijn.
Het vak: Body and Biases: AI and Data Inequality in Healthcare
Het nieuwe vak Body and Biases onderzoekt hoe datagestuurde gezondheidszorg bestaande sociale ongelijkheden kan versterken. AI-modellen bepalen steeds vaker wie zorg krijgt, hoe risico’s worden berekend en welke lichamen wel of niet in datasets voorkomen en daarmee welke groepen onbewust worden uitgesloten.
Studenten verdiepen zich in medische sociologie, science & technology studies en kritische datawetenschap. Het vak vraagt niet alleen om theoretisch begrip, maar vooral om ervaren, analyseren en bevragen: studenten voeren algoritmische audits uit op echte gezondheidsdata en onderzoeken waar bias ontstaat - en voor wie dit gevolgen heeft.
Een uniek onderdeel van het vak is de samenwerking met Amsterdamse maatschappelijke partners, zoals patiëntenorganisaties en de GGD. Deze organisaties helpen studenten bij community-gedreven onderzoek en het ontwikkelen van concrete interventies voor digitale gezondheidsgelijkheid. Coderen is niet vereist; kritisch en interdisciplinair denken wel.
De ontwikkeling van het vak
In het eerste semester van het volgende studiejaar zal het vak Body and Biases worden aangeboden. Om dit mogelijk te maken zullen Abhisree Bhattacharya en Rucha Kulkarni de komende periode samen met onderwijsontwikkelaars van het IIS het vak verder vormgeven.
De Create a Course Challenge
Het IIS organiseert jaarlijks de Create a Course Challenge, waarin studenten worden uitgedaagd een nieuw UvA-breed keuzevak te ontwerpen. Zo hebben studenten directe invloed op welke thema’s de universiteit oppakt en hoe hedendaags onderwijs vorm krijgt. De challenge zorgt ervoor dat onderwijs actueel, maatschappelijk betrokken en innovatief blijft - precies wat dit winnende vak opnieuw laat zien.